Végre megérkeztek az Nvidia új RTX Spark chipjei. Lehetőségünk volt tesztelni az új platformot, és összehasonlítani az eredményeket az AMD (különösen a Strix Halo), az Intel, a Qualcomm és természetesen az Apple M5-ös sorozatának összes többi laptopchipjével. Teszteljük a CPU-teljesítményt, a GPU-teljesítményt, a játékteljesítményt, az AI-teljesítményt és az energiahatékonyságot.
Nvidia RTX Spark N1X áttekintése

Az RTX Spark N1X az Nvidia első olyan SoC-ja, amely egy egyedi tervezésű ARM CPU-t ötvöz az Nvidia Blackwell GPU-jával és akár 128 GB memóriával. Ezt a megközelítést már ismerjük az Apple M-sorozatú chipjeiből és természetesen az AMD Strix Halo SoC-jaiból. Mivel az RTX Spark N1X ARM CPU-t használ, a Windows ARM-verziójára is szüksége van, így itt a kompatibilitást is figyelembe kell venni. Az RTX Spark N1X maximális TDP-je hordozható eszközökben 80 watt, míg az asztali rendszerek akár 120 wattot is fogyaszthatnak.
Az Nvidia egy egyedi tervezésű MediaTek CPU-t használ, amely négy klaszterben akár 20 magot is tartalmazhat. Akár tíz teljesítményre optimalizált mag (ARM Cortex X925, legfeljebb 4,1 GHz) és tíz energiahatékonyságra optimalizált mag (ARM Cortex A725, legfeljebb 2,8 GHz) áll rendelkezésre. A TMSC gyártja 3 nm-es eljárással. A CPU-lapka tartalmazza továbbá az akár 128 GB LPDDR5x-9400 RAM-ot támogató memóriainterfészt, a kijelzőcsatlakozókat (HDMI 2.1a & DisplayPort 2.0), valamint a nagy sebességű I/O-csatlakozási lehetőségeket (4x USB 4.0, PCIe 5.0, Wi-Fi 7).

A GPU-rész egy ismerős Blackwell GPU (GB20B), amely 5120 vagy 6144 CUDA-maggal rendelkezik, és akár 2535 MHz-es órajelen működik. Mivel a chipgeneráció megegyezik a jelenlegi fogyasztói GPU-kéval, például a GeForce RTX 5070-ével, az N1X GPU is kihasználhatja az összes jelenlegi szoftveres optimalizálást, például a DLSS5-öt vagy a Frame Generationt.

A maximális memória-sávszélesség 300 GB/s, ami az Apple M5 Pro SoC-jáéhoz hasonló. A CPU- és GPU-lapkákat 600 GB/s sávszélességű NVLink köti össze. A 20 CPU-maggal és 6144 GPU-maggal rendelkező N1X mellett létezik egy kisebb N1X is, amely 18 CPU-maggal (9 nagy teljesítményű + 9 energiahatékony) és 5120 GPU-maggal rendelkezik. Mivel a nevük azonos, RTX Spark-alapú laptop vásárlásakor figyelni kell a pontos specifikációkra. A két N1X-változat teljes műszaki adatai az alábbi táblázatban találhatók.

» A Top 10 multimédiás noteszgép - tesztek alapján
» A Top 10 játékos noteszgép
» A Top 10 belépő szintű üzleti noteszgép
» A Top 10 üzleti noteszgép
» A Top 10 notebook munkaállomása
» A Top 10 okostelefon - tesztek alapján
» A Top 10 táblagép
» A Top 10 Windows tabletje
» A Top 10 subnotebook - tesztek alapján
» A Top 10 300 euró alatti okostelefonja
» A Top 10 120 euró alatti okostelefonja
» A Top 10 phabletje (>5.5-inch)
» A Top 10 noteszgép 500 EUR (~160.000 HUF) alatt
» A Top 10 "pehelysúlyú" gaming notebookja
Tesztrendszer
Tesztrendszerünk az Asus ProArt P16 frissített, 2026-os modellje, amelyet teljesen átterveztek az új RTX Spark chipekhez. Tesztpéldányunk a csúcskategóriás RTX Spark N1X chippel rendelkezik, amely 20 CPU-magot, 6144 GPU-magot és 64 GB RAM-ot (LPDDR5x-9400) tartalmaz, egy 3K felbontású OLED kijelzőpanellel kombinálva. Az új ProArt P16-ról készült teljes tesztünk hamarosan elérhető lesz, de egyelőre csak annyit mondhatunk, hogy a chip fogyasztása Teljesítmény módban eléri a 85/70 wattot. A CPU & GPU fogyasztási adatait jelenleg kizárólag az Nvidia teljesítményfigyelő átfedő felületén (Alt+R) lehet nyomon követni, mivel a HWiNFO nem jelenít meg fogyasztási értékeket, a GPU-Z pedig összeomlásokat okoz.
Tesztelési körülmények
A különböző processzorok és grafikus kártyák érdemi összehasonlításához a szintetikus benchmarkokban mért puszta teljesítmény mellett az energiafogyasztást is megvizsgáljuk, majd ezek alapján meghatározzuk az energiahatékonyságot.
A fogyasztásméréseket mindig külső kijelzővel végezzük, hogy kizárjuk a különböző beépített kijelzők befolyásoló hatását. Itt azonban a rendszer teljes fogyasztását mérjük, nem csupán a TDP-értékeket hasonlítjuk össze.
Egymagos teljesítmény és hatékonyság
Az egymagos teljesítménnyel kezdünk, és az N1X elég jól teljesít. Gyorsabb az AMD Zen 5 chipjeinél, és egy szinten van az Intel legújabb Panther Lake chipjeivel. A Qualcomm új X2 chipjei valamivel gyorsabbak, az Apple pedig egymagos teljesítmény tekintetében nyilvánvalóan teljesen más szintet képvisel.
Egymagos terhelés során az N1X CPU-mag nagyjából 9 wattot fogyaszt, miközben a teljes rendszer fogyasztása ~30 watt. Az energiahatékonyság jó, csak kissé marad el az Asus Zenbook Duo Panther Lake Core Ultra X chipjétől, ugyanakkor az összes AMD-vetélytársénál jobb. A Snapdragon X2 és az Apple M5 chipek azonban ezen a téren jobbak.
| Power Consumption / Cinebench 2024 Single Power Efficiency - external Monitor | |
| Apple M5 Pro 18-Core | |
| Apple M5 Max | |
| Apple M4 Max 16-Core | |
| Qualcomm Snapdragon X2 Elite Extreme X2E-94-100 | |
| Qualcomm Snapdragon X2 Elite X2E-88-100 | |
| Intel Core Ultra X9 388H | |
| Nvidia RTX Spark N1x 675 | |
| AMD Ryzen AI Max+ 395 | |
| AMD Ryzen AI Max PRO 390 | |
| AMD Ryzen AI Max+ 395 | |
| Intel Core Ultra 9 386H | |
* ... a kisebb jobb
Többmagos teljesítmény és hatékonyság
A többmagos teljesítmény nagyon jó, és az RTX Spark N1X lépést tud tartani a leggyorsabb AMD Strix Halo rendszerekkel. Az Intel Panther Lake-et könnyedén felülmúlja, ahogy a legtöbb Snapdragon X2 Elite chipet is, csak a ritka Snapdragon X2 Elite Extreme valamivel gyorsabb. Az Apple processzoraihoz képest az N1X éppen csak felülmúlja a legújabb M6 chipet, de elmarad az M4/M5 Pro & Max modellektől.
Az N1X fogyasztása eléri a 85 wattot, majd 70 watton állapodik meg az Asus ProArt P16 Performance üzemmódjában. A többmagos energiahatékonyság nagyjából a Strix Halo rendszerekével van egy szinten. Az Intel Panther Lake rendszerei jobbak (de jóval lassabbak is), és a Snapdragon processzorok második generációja is hatékonyabb, akárcsak az Apple M4/M5 chipjei. A ProArt P16 lassabb energiaellátási üzemmódjainak hatékonysági adatait hamarosan hozzáadjuk.
| Power Consumption / Cinebench 2024 Multi Power Efficiency - external Monitor | |
| Apple M6 | |
| Qualcomm Snapdragon X2 Elite X2E-88-100 | |
| Apple M5 Pro 18-Core | |
| Apple M4 Max 16-Core | |
| Qualcomm Snapdragon X2 Elite Extreme X2E-94-100 | |
| Apple M5 Max | |
| Apple M4 Pro 14-Core | |
| Intel Core Ultra X9 388H | |
| AMD Ryzen AI Max+ 395 | |
| AMD Ryzen AI Max+ 395 | |
| Nvidia RTX Spark N1x 675 | |
| AMD Ryzen AI Max PRO 390 | |
| Intel Core Ultra 9 386H | |
* ... a kisebb jobb
GPU-teljesítmény
Ahogy korábban említettük, a Blackwell GPU lényegében ugyanaz, mint ami a fogyasztói GeForce kártyákban található. Ne feledjük, hogy egyes benchmarkokat, például a Time Spy-t emulálni kell, ami befolyásolja a teljesítményt. Ezért a benchmarkok körét olyan natív ARM-tesztekre korlátoztuk, mint a 3DMark Steel Nomad. Itt a GPU teljesítménye az Nvidia GeForce RTX 5070 nagy teljesítményű változataiéhoz mérhető, és körülbelül 50 %-kal gyorsabb a Radeon 8060S-nél. Az Intel és a Qualcomm ezen a téren nem tud versenyre kelni vele. Az Apple M5 Pro GPU-ja szintén lassabb (-28 %), míg az M5 Max GPU-ja gyorsabb (+27 %).
Játékteljesítmény és hatékonyság
A játék természetesen szintén fontos szempont egy Blackwell GPU esetében, és ez a Windows ARM-verzióját tekintve is igen érdekes. Az elmúlt két évben a Snapdragon laptopokkal szerzett tapasztalatainkból tudjuk, hogy egyes játékok nem kompatibilisek. Ide tartozik például az F1 25 vagy a Battlefield 6, bár a Gamescomon már láttuk az F1 25 egy működő verzióját, így ez hamarosan változhat. Aztán ott van a teljesítmény kérdése is, mivel jelenleg a játékok túlnyomó többségét emulálni kell. Lehetőségünk volt tesztelni a Marvel Rivals natív verzióját, és a teljesítményelőny 1080p-ben nagyjából 20 % volt, jóval magasabb 1%-os minimumértékekkel (9 helyett 29 fps), ami jelentős különbség. Akadozást is tapasztaltunk olyan játékokban, mint az Assassin's Creed BlackF Flag vagy a Shadows. Jelenleg még tesztelünk, és hamarosan frissítjük ezt a cikket.
Ehhez az összehasonlításhoz csak a Cyberpunk 2077-et és a Baldur's Gate 3-at vettük figyelembe, és az emuláció egyértelműen rányomja a bélyegét a teljesítményre. A szintetikus tesztekhez képest az N1X lemarad az RTX 5070-től, és például a Cyberpunkban közelebb áll az RTX 5060-hoz, míg a Baldur's Gate 3-ban versenyképes. A nagyobb memória természetesen előnyt jelent a nagy erőforrásigényű játékokban, és arra számítunk, hogy a megjelenés előtt álló játékok többségéhez lesz natív ARM-verzió. Jelenleg a játék egyértelműen lehetséges, különösen olyan funkciókkal, mint a DLSS és a Frame Generation, de a nagy teljesítményű GeForce GPU-val szerelt laptopok (még mindig) jobbak játékra.
Játék közben is megvizsgáltuk az energiahatékonyságot, de ismételten fontos szem előtt tartani, hogy a Cyberpunk x64-es verziójáról van szó (Windowsra még nincs natív ARM-verzió, csak macOS-re), ami befolyásolja a teljesítményt, és ezáltal az energiahatékonyságot is. Az eredmények így is jók, és az N1X csak valamivel marad el a GeForce RTX 5060/5070-nel szerelt rendszerektől. Az AMD Strix Halo rendszereket és az M5 Pro chippel szerelt MacBook Pro 16-ot is felülmúlja.
AI-teljesítmény
A helyi AI az összes chipgyártó legfőbb beszédtémája. De mit jelent a helyi AI, és hogyan használható? Egyszerűen fogalmazva: ha sok memóriával rendelkezik, letölthet modelleket, és helyben, a saját gépén futtathatja őket felhőszolgáltatások használata nélkül, és természetesen fizetnie sem kell ezekért a szolgáltatásokért. Természetesen különböző modellek léteznek, és hogy ki mire használja őket, az felhasználónként teljesen eltérő lehet. Ha már fut egy modell, nagyjából úgy használhatja chatbotként, mint a ChatGPT-t vagy a Geminit, az AI-ügynökök azonban egy lépéssel tovább viszik az AI-alapú feladatvégzést. Mi a Hermest használtuk, például diákat készítettünk vele az RTX Sparkot bemutató YouTube-videónkhoz, amelyek a következő szakaszban (Tartalomkészítési teljesítménytesztek) is láthatók. Ahelyett, hogy egyszerűen megválaszolná a kérdéseit, az ügynök különböző forrásokból gyűjthet információkat, és dokumentumokat készíthet. Az ügynökök ennél sokkal többre is képesek, és ez csak egy egyszerű példa, de már ez a megközelítés is javított a munkafolyamatunkon.
A teljesítmény értékelésének legnagyobb nehézsége, hogy az AI-modellek rohamosan fejlődnek, így problémás egy adatbázis kialakítása. Továbbra is keressük a legjobb teljesítményteszteket, és jelenleg elsősorban az Mlperf 2.0-t használjuk az összehasonlításhoz. A Geekbench AI viszont jelenleg nem igazán alkalmas erre, mivel az RTX Spark N1X-en csak a CPU-teszt futtatható. Az Mlperf-eredményeink vegyes képet mutatnak, az N1X és az M5 Pro pedig az adott teszttől függően váltogatja egymást az élen. Folytatjuk az AI-teljesítmény tesztelését, és frissítjük ezt a cikket, amint további eredményekkel tudunk szolgálni.
Geekbench AI: Single Precision CPU 1.7 | Half Precision CPU 1.7 | Quantized CPU 1.7
| MLPerf Client 2.0 / GPU Qwen 3 8B SWE Agent Avg Expected Duration | |
| Apple MacBook Pro 14 2024 M4 Pro Entry | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Lenovo Legion 9 18IAX10 RTX 5090 | |
| MLPerf Client 2.0 / GPU Qwen 3 8B SWE Agent Avg Tools Duration | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Lenovo Legion 9 18IAX10 RTX 5090 | |
| Apple MacBook Pro 14 2024 M4 Pro Entry | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| MLPerf Client 2.0 / GPU Qwen 3 8B LLM TTFT | |
| Apple MacBook Pro 14 2024 M4 Pro Entry | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Lenovo Legion 9 18IAX10 RTX 5090 | |
| MLPerf Client 2.0 / GPU Qwen 3 8B LLM Tokens/s | |
| Lenovo Legion 9 18IAX10 RTX 5090 | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Apple MacBook Pro 14 2024 M4 Pro Entry | |
| Geekbench AI / Single Precision CPU 1.7 | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Geekbench AI / Half Precision CPU 1.7 | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Geekbench AI / Quantized CPU 1.7 | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
* ... a kisebb jobb
PugetBench tartalomkészítői teljesítménytesztek
Tartalomkészítői benchmarkokat is futtattunk. Az Adobe Photoshopban az új N1X jól teljesít, és egy szinten van az AMD Strix Halo SoC-jával, de az M5 Pro az erős CPU-nak köszönhetően egyértelműen előrébb jár. Pletykák keringenek egy Photoshop-frissítésről, amely állítólag jobban kihasználja majd a GPU-gyorsítást, így kíváncsian várjuk, hogyan alakul a teljesítmény a megjelenése után. A Resolve benchmarkjainak eredményei kissé csalódást keltők, de figyelembe véve, hogy a benchmark nem igényel sok VRAM-ot, a szoftver pedig a gyors GPU-kat kedveli, és erősen macOS-re optimalizált, az eredmények már érthetőbbek. Ha azonban sok RAW-felvétellel dolgozunk, és gyorsan megtelik a VRAM, az N1X egyértelműen előnyben van az olyan GPU-kkal szemben, mint az RTX 5070.
Ítélet - Meggyőző első próbálkozás csúcskategóriás hardverrel
Az új Nvidia RTX Spark N1X összességében nagyon jól sikerült, és remek megoldást kínál azoknak a felhasználóknak, akik AI-jal dolgoznak és tartalmakat készítenek, de játszani is szeretnének, mindezt egyetlen, rendkívül elegáns gépen. Bár egyetlen területen sem kiemelkedő, az összkép nagyon meggyőző. A CPU teljesítménye egy első generációs termékhez képest nagyon jó, még ha az energiahatékonyságon egyértelműen van is mit javítani. A GPU teljesítménye szintén igen tiszteletre méltó, és nyers erőben a GeForce RTX 5070 szintjén van, miközben előnyt jelent a több RAM az erőforrás-igényes játékokhoz vagy a nagyobb projektekhez (például modellezéshez, kép- és videószerkesztéshez). Mivel a Windows ARM-verzióját használja, továbbra is akadnak kompatibilitási problémák (különösen a játékoknál), de az általános helyzet sokkal jobb, mint például az első generációs, Windowst futtató Snapdragon laptopok megjelenésekor.
És akár tetszik ez a megközelítés, akár nem, jelenleg az RTX Spark az egyetlen módja annak, hogy a lehető legjobb windowsos hardverhez jussunk. Minden gyártó (Microsoft, Asus, Lenovo, Dell, HP és MSI) a legmagasabb prémiumkategóriába tartozó hardvert kínálja a piacon elérhető legjobb kijelzőkkel. Ezek a laptopok azonban drágák, és ha csak játszani szeretnénk, a GeForce RTX GPU-val szerelt, kifejezetten játékra tervezett laptopok továbbra is jobbak. Az RTX Spark ugyanakkor a játékgépek következő fejezetét is jelentheti. Az Nvidia egyébként is uralja a laptopok piacát, így ki tudja, talán egyszerűen összepárosítják a következő GPU-generációt (RTX 6000) a második generációs ARM CPU-val, és többé nem kínálnak dedikált laptop-GPU-kat.
Átláthatóság
A felülvizsgálandó készülékek kiválasztását szerkesztőségünk végzi. A tesztmintát a gyártó vagy a kiskereskedő kölcsönként bocsátotta a szerző rendelkezésére a felülvizsgálat céljából. A hitelezőnek nem volt befolyása erre a felülvizsgálatra, és a gyártó sem kapott másolatot erről a felülvizsgálatról a közzététel előtt. Nem volt kötelesség ezt az ismertetőt közzétenni. Független médiavállalatként a Notebookcheck nincs alávetve a gyártók, kiskereskedők vagy kiadók felhatalmazásának.
Így tesztel a Notebookcheck
A Notebookcheck minden évben független, laptopok és okostelefonok százait vizsgálja meg szabványosított eljárások alkalmazásával annak érdekében, hogy minden eredmény összehasonlítható legyen. Körülbelül 20 éve folyamatosan fejlesztjük vizsgálati módszereinket, és ennek során iparági szabványokat állítottunk fel. Tesztlaboratóriumainkban kiváló minőségű mérőberendezéseket használnak tapasztalt technikusok és szerkesztők. Ezek a tesztek többlépcsős validációs folyamatot foglalnak magukban. Komplex minősítési rendszerünk több száz megalapozott mérésen és benchmarkon alapul, ami megőrzi az objektivitást.











